« January » 2020
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16
  • 15:00 - Przegląd Szkolnej Działalności Śpiewaczej
17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego
w Czeskim Cieszynie

Pedagogické centrum pro polské národnostní školství Český Těšín
Pedagogical Centre for Polish Minority Schools Český Těšín
PolskiČeskyEnglish
POMOCE METODYCZNE

Pomoce metodyczne

UMÍM ČEŠTINU?

TESTY Z ČESKÉHO JAZYKA PRO PŘÍPRAVU NA PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA SŠ

polecamy do samodzielnej pracy uczniów

https://umimcestinu.cz

  Platforma edukacyjna Mieszko i Dąbrówka

http://www.pctesin.cz/platforma_edukacyjna/

Podróże bliskie i dalekie - Czechy
http://www.pctesin.cz/geografia_czechy/

Podróże bliskie i dalekie - Europa
http://www.pctesin.cz/geografia_europa/

Język czeski - karty pracy ucznia
Pismo COMENIA SCRIPT - fragment zeszytu do nauki pisania
MEDIA O NAS

Jutrzenka

W numerze

JUTRZENKA - ROCZNIK 75/109

Kochani Czytelnicy!

Na łamach pisemka będziecie mogli, po wakacyjnej przerwie, nadal spotykać się z koleżanką Jutrzenką i razem z nią przeżywać wesołe przygody. Czeka na Was też Jasio Podróżnik, który opowie o krajach europejskich, zachęci do zwiedzania ciekawych miejsc  i poznawania przyzwyczajeń ich  mieszkańców.

Będzie wiele ciekawostek o zwierzętach,wesoła matematyka, sporo zabaw rysunkowych, łamigłówek, rebusów, konkursów. Nie zabraknie pomysłów na własnoręcznie wykonane prezenty i ozdoby.

Na lekcjach będziecie mogli czytać opowiadania, językołamacze i artykuły dotyczące aktualnych tematów.

Poczta czeka na Wasze listy, a Galeria Jutrzenki na rysunki!

Pymiętajcie! Jutrzenka kształci, rozwija, radzi, pomaga, wspomina, wychowuje, bawi. Zachęcamy do czytania, oglądania i współtworzenia!

 

Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie stało się od roku 1996 wydawcą i opiekunem miesięczników dla dzieci i młodzieży stanowiących pomoc metodyczną dla polskich przedszkoli, szkół podstawowych i średnich na Zaolziu. Gazetki drukowane są przy wsparciu finansowym Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Wychowania Fizycznego w RC. Długoletnia tradycja polskiego czasopiśmiennictwa dziecięcego na Śląsku Cieszyńskim kontynuowana jest w budynku przy ul. Ostrawskiej w Czeskim Cieszynie ku zadowoleniu czytelników – uczniów i ich wychowawców.

 

 

Już od lat czytelnicy „Jutrzenki“ znajdują na jej łamach szereg informacji z różnych dziedzin nauki, mnóstwo ciekawostek na interesujące tematy z zakresu życia zwierząt, świata roślin, historii regionu i narodu. Tematy  te opracowują Barbara Glac, Janina Kowalska, Ewa Hrnčíř, Bogdana Najder. „Jutrzenka“ służy bowiem jako pomoc metodyczna dla przedszkoli i szkół podstawowych niższego stopnia.

 

Zasady moralne i savoir vivre najłatwiej przyswajają sobie najmłodsi na przykładach, toteż nasze opowiadania i bajki mają zawsze odpowiedni morał i pobudzają czytelnika do wyciągnięcia odpowiednich wniosków, zastanowienia się nad sobą i zachowaniem kolegów.

Dla zabawy umieszczamy od czasu do czasu wesołe horoskopy lub testy osobowościowe dostosowane do wieku odbiorców.

 

Zdrowe odżywianie się, ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka – oto hasła, które również niezmiennie pojawiają się w naszych artykułach i opowiadaniach. Jak dbać o najbliższe otoczenie, szanować przyrodę, jakie mogą być konsekwencje niewłaściwych zachowań w lesie, górach, nad rzeką, to także tematy poruszane w „Jutrzence“ w różnych formach. Ekologia zazwyczaj najmocniej akcentowana jest w numerze kwietniowym z okazji Dnia Ziemi.

 

 

W rubryce ECHO i osobnych artykułach zamieszczamy informacje z terenu i reporterskie relacje ze szkolnych imprez w celu zaprezentowania wybitnych osiągnięć i podsunięcia wartościowych pomysłów innym, a także umożliwienia wzajemnego poznania się poszczególnych placówek.

 

Dla wzbogacenia pracy z dziećmi  w świetlicach szkolnych i na lekcjach wychowania plastycznego przygotowaliśmy cykl prac ręcznych z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, których – dzięki „odrodzeniu się“ prac ręcznych coraz szersza skala pojawia się na rynku i w nowo powstających punktach sprzedaży pomocy do kreatywnej działalności twórczej.

 

 

Pamiętamy o najmłodszych czytelnikach, którym samodzielna lektura sprawia jeszcze kłopoty. Dla nich jest przeznaczona historyjka obrazkowa, rysunkowa czytanka, uzupełnianki i PROMYCZEK. Ilustratorami „Jutrzenki“ są Darina Krygiel, Barbara Kowalczyk, Milada Sopková  i Maria Herczyk.

W miarę możliwości dodajemy okazyjnie do naszych gazetek wycinanki, w każdym numerze znaleźć można zabawy rysunkowe, krzyżówki i inne łamigłówki, które cieszą się niezmiennie dużą popularnością.

 

 

                                               Do miłego spotkania na łamach!

                                                                                                       Barbara GlacPliki do pobrania Kliknij prawym i zapisz jako albo uložit odkaz jako

Rocznik 109
BiteIT.cz © 2020